News

Welcome to the Cambridgeshire Badminton Association (Cambs BA), a County association affiliated to Badminton England.

Cambridgeshire Badminton Association is dedicated to the development and promotion of badminton throughout the whole of Cambridgeshire.  The county consists of around 30 affiliated clubs as well as hosting Junior, Senior and Masters teams playing in the Inter-County Championships.

This web site is designed to enable Cambridgeshire Badminton Association to promote badminton through providing news and information on local, County and national badminton. Please visit this web site regularly to keep abreast of all the latest developments.

Cambs' Daniel Bates takes International Senior Medals

Cambridgeshire's Daniel Bates travelled this weekend to compete at the Adria (Croatian) International Masters competition in Opatija, Croatia, with his regular masters mixed partner Michelle Brothers (Kent).

The Adria Masters is an annual Masters badminton tournament on the Badminton Europe circuit, and was held at the same time as a major Junior competition at the same venue.

Daniel played all three disciplines, and succeeded in winning a bronze medal in the men's doubles with a scratch Austrian partner, and a gold medal in the mixed with Michelle.

Michelle was even more successful, with a clean sweep of gold medals in all three events.

Everyone from Cambs Badminton wishes Daniel and Michelle many congratulations on this achievement!

Cambs Badminton Association Jun Tournament 21 April 2018

Players at the Fun Tournament on Saturday

On Saturday 21 April Cambridgeshire Badminton Association and Cambridgeshire Schools Badminton Association held a Junior Fun Tournament at the One Leisure Centre in St Ives.

Children in the U11, U13 and U15 categories from around the County competed in a fun competition designed to give less-experienced players a taste of competitive badminton.

The winners were as follows:

  • Under 11 boys singles: Nikita Larin
  • Under 11 girls singles: Poppy Gracey
  • Under 11 boys doubles: Ted Stephenson & Nikita
  • Under 13 boys singles: Joe Shears
  • Under 13 girls singles: Calina Sdrobis
  • Under 13 boys doubles: Joes Shears & Zihong He
  • Under 13 girls doubles: Calina & Hannah Cook
  • Under 15 boys singles: Ryan Hodges
  • Under 15 boys doubles: Robbie Melton & Mayur Gangi

Photographs of the winners are available on the Gallery pages.

Many congratulations to everyone who played in such an excellent atmosphere, and thanks to Sandra and the team from CSBA for running the day.  Keep an eye out for more tournament like this around the County over the next year.

Badminton England Senior Silver Circuit returns to Cambridgeshire

Cambs' Min Dabasinskas is congratulated by Daniel Bates

The Cambridgeshire Badminton Association welcomed the return of the Badminton England Senior Silver Circuit at the weekend, holding the 49th Cambridgeshire Senior Silver Tournament all day on Saturday at the Cambridge Regional College.

The Silver Circuit is the second tier of national competition, and attracts top County players from around the Country.  This tournament was a welcome return for the County, which has not hosted the event since 2015.

Every discipline was hard fought, with excellent games throughout the day.  It was in the Mens singles where Cambridgeshire enjoyed the greatest success, with the County's Min Dabasinskas winning the final against England junior Ethan Rose with a nail-biting 23-21 second game.

In Womens singles Suffolk's Katie Scott took the honours.  In the Mens Doubles James Scott and Daniel Hooper (also of Suffolk) were victors in a three-end final against Daniel Leers and Daniel Brown (Herts and Northants).  Katie and James then teamed up to take the Mixed Doubles final.

Finally, after playing a round-robin format, Emma Hooper and Natalia Mitchell (Nottingshamshire and Oxfordshire respectively) won the Womens Doubles competition, after winning all of their games.

Cambs' other notable result was Neil Place and Daniel Bates, who narrowly missed out 18-21, 20-22 in the semi-final of the Mens Doubles.

Complete results of all the events are available on Tournament Software.

Many congratulations to everyone who played so well during the day, and to the worthy winners.  We hope to be able to run this, and several other circuit tournaments regularly.

Photographs of all the winners are available on the Gallery pages.

Cambridgeshire U20 and U16 Restricted Tournaments

Junior badminton in Cambridgeshire descended on Burwell again for two weekends in March, where the U20 and U16 Restricted Tournaments were held.

Open to all juniors resident in the County, the Restricted Tournaments are the annual events held by each County to allow juniors players to compete for the title of County Champion.

On 12 March, the U20 tournament saw the following results:

Boys Singles

Final: Leo Huang v Cameron Foo.  Winner: Leo Huang

Girls Singles

Group matches, with deciding game being between Sophia Abbott v Chanumi Gamage.  Winner: Chanumi Gamage

Boys Doubles

Group matches, with deciding game being between Cameron Foo & Harry Zhao v Leo Huang & Alex Yang.  Winner: Cameron Foo & Harry Zhao

Girls Doubles

Final: Chanumi Gamage & Sophia Abbott v Olivia Chan & Charity Pickup.  Winner: Chanumi Gamage & Sophia Abbott

The following weekend, the U16 tournament was decided as follows:

Boys Singles

Final: Achira Waduge v Sitan Zhan.  Winner: Achira Waduge

Girls Singles

Group matches, with deciding game being between Olivia Chan v Ruby Spencer.  Winner: Olivia Chan

Boys Doubles

Group matches, with deciding game being between Manula Dharmawardana & Achira Waduge v Sebastian Abbott & Zichen He.  Winner: Manula Dharmawardana & Achira Waduge

Girls Doubles

Final: Claudia Bazyk & Robyn Watson v Olivia Chan & Ruby Spencer.  Winner: Olivia Chan & Ruby Spencer

Full results are available on Tournament Software:

Photographs of the winners being presented their trophies are also available on the Gallery page.

Congratulations to everyone who participated in an event which was lots of fun, and saw some excellent games.  Many thanks to the volunteers who helped the events go smoothly, and especially to Tournament Secretary Neil Place.

U15 Victors lift U19 Titles!

Singles Competition

As with the U15 Restricted held earlier in the year entries by the girls was greater than the boys - an unusual situation!

Boys

The boys played in one group of 6 as a round robin and it  produced some tight games with 21-19 and 21-20 appearing in the results (there was not setting at this stage of the competition). At the end of the Round Robin section points are added together to decide who proceeds to the semi finals.There was a clear winner on 105 points, then two boys on the same number of points (102) who were separated for the semi finals places by which one beat the other in the round robin, the forth place had 84 points.

Semi Finals

James Xu (1) v Cameron Foo (3): 21-19
Leo Huang (2) v Julian Owen (4): 21- 10

James (the reigning U15 Champion) went on to play  a mature game by beating Leo in the final and lift his second Restricted Title of the year.

Final

Leo Huang v James Xu: 15-21

Girls

The girls were in two groups one of 4 and the other of 5. In the girls competition Group 2 was straight forward with two clear winners but Group 1 was a real tight battle for the semi final places with 3 of the five ending on 68 points. One of these had won a single games whereas two had won two. Of those two the victor during the round robin phase proceeds to the semi final.

Semi Finals

Amy Zhang  (winner G1) v Ghazal Seidi (R/Up G2): 21-16
Chanumi Gamage (G2)  v Alice Bates (R/Up G1): 21-9 

In the final, as with the boys, Chanumi (U15 Champion) beat her older opponent to lift the U19 title.

Final

Chanumi Gamage v Amy Zhang: 21-7

Doubles Competition

Boys

With just 3 boys pairs entered a Round Robin was played and the 2 highest total points scores would play a 3 game final. The highest points system resulted in a pair that had lost both their games to 19 going through to the final ahead of a pair that had beaten them in the round robin.

Final

Leo Huang and James Xu v Cameron Foo and Julian Owen: 21-12, 21-16

Girls

Compared to recent years there was a good entry with 5 girls pairs. After a few close games in the round robin there were 2 clear leaders who played for the U19 title.

Final

Chanumi Gamage and Sophia Abbott v Amy Zhang and Eve Lauder: 19-21

Full scoresheets and photographs of winners and singles runners-up are in the Gallery pages.

Cambs Fun Tournament 27 February

On Saturday 38 competitors met at the One Leisure facility in St Ives to compete in the Cambs Schools Badminton Fun Tournament.

There were many good games across the three age categories.  The winners were as follows:

u/11 boys: Singles Winner Zai Spencer, runner up James Aspinal
u/11 boys: doubles winners Joe Shears and James Aspinal
 
u/11 girls: singles winner Nandana Rambukumar, runner up Carys Leung
u/11 girls: doubles winners Carys Leung and Nandana Rambukumar
 
U/13 boys: singles winner Wing Lun Lim, runner up Jeremy Yuan
u/13 boys: doubles winners Wing Lun Lim, Archira Waduge
 
u/13 girls: singles winner Ruby Spencer
u/13 girls: doubles – no entries
 
u/15 boys: singles winner Zak Aldous, runner up Wing Lun Lim
u/15 girls: singles winner Sophia Abbot, runner up Alice Bates
 
u/15 boys: doubles winners Wing Lun Lim and Archira Waduge
u/15 girls: doubles winners Sophia Abbott and Alice Bates

Full results sheets will be available shortly.

Well done to everyone who entered, and many thanks to Sandra Dennis for organising and running the event.